Badania kliniczne – Toczeń rumieniowaty układowy (SLE)

Toczeń rumieniowaty układowy (SLE) – znany również po prostu jako toczeń, to choroba autoimmunologiczna, w której ciało chorego jest omyłkowo atakowane przez własny system immunologiczny. Objawy różnią się między chorymi i mogą wahać się od łagodnych do poważnych. Często występują okresy zaostrzenia choroby oraz okresy remisji, kiedy zanika kilka objawów lub wszystkie.

Jak objawia się toczeń?

 • bolesne i obrzęknięte stawy
 • gorączka
 • ból w klatce piersiowej
 • wypadanie włosów
 • owrzodzenie jamy ustnej
 • obrzęk węzłów chłonnych
 • uczucie zmęczenia
 • czerwona wysypka (w kształcie motyla), najczęściej występująca na twarzy

Jak leczy się toczeń?

Leki przeciwbólowe:

 • NLPZ (nieseteroidowe leki przeciwzapalne
 • opiody

Glikokortykosteroidy 

 • encorton
 • metyprad

Leki przeciwmalaryczne

 • Hydroksychlorochina;
 • chlorochina

Leki modyfikujące przebieg choroby:

 • metotreksat
 • azatiopryna
 • mykofenolan mofetilu
 • cyklofosfamid
 • Dożylne immunoglobuliny (IVIGs)

Ochrona przeciwsłoneczna: chorzy na SLE powinni unikać ekspozycji na słońce, a także unikać innych źródeł promieniowania ultrafioletowego. 

Dieta i odżywianie: istnieją dane dotyczące przydatności modyfikacji diety u pacjentów z toczniem. Jednym z zaleceń jest dieta zbilansowana, ograniczenie soli w przypadku istniejącego nadciśnienia i / lub zajęcia nerek oraz nadwagi. Może także występować niski poziom witaminy D u pacjentów z toczniem, częściowo ze względu na małą ekspozycją na słońce, w takich przypadkach konieczne jest podawanie suplementów witaminy D

Farmakoterapia

Inne aktualnie prowadzone badania kliniczne:

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego to przewlekłe, nieswoiste zapalenie jelita (IBD) wykazujące skłonność do ziarninowania. Cechą charakterystyczną zmian zapalnych jest ich ogniskowy lub odcinkowy charakter (odcinki zmienione chorobowo zwykle są oddzielone odcinkami zupełnie zdrowymi). Może dotyczyć każdego odcinka, lecz najczęściej lokalizuje się w końcowej części jelita cienkiego oraz początkowej jelita grubego (z tego względu dawniejsza nazwa to ileitis terminalis).

WIĘCEJ

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (łac. colitis ulcerosa, CU), zaliczane do grupy nieswoistych zapaleń jelit, jest przewlekłym procesem zapalnym błony śluzowej odbytu lub jelita grubego o nieustalonej dotychczas etiologii.

WIĘCEJ

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest to przewlekła układowa choroba zapalna o podłożu autoimmunologicznym, która postępując powoduje zniszczenia w obrębie tkanek stawów wraz z upośledzeniem ich funkcji, czemu towarzyszą bóle, obrzęki i sztywność poranna. Z biegiem czasu choroba może doprowadzać do powikłań stawowych i układowych, których konsekwencją jest niesprawność, a nawet przedwczesna śmierć.

WIĘCEJ

Toczeń skórny (CLE)

Toczeń skórny, znany również jako tocznia rumieniowatego, jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która powoduje stan zapalny skóry i innych organów wewnętrznych. W toczniu skórnym, układ odpornościowy, który zazwyczaj chroni organizm przed infekcjami, niewłaściwie atakuje własne komórki i tkanki, prowadząc do stanów zapalnych.

WIĘCEJ

Najczęściej zadawane pytania

Przeczytaj o co najczęściej pytają się nasi pacjęci.

Co to są badania kliniczne?

Badania kliniczne są to programy badań nad lekami, prowadzone z udziałem pacjentów, mające na celu określenie czy nowa forma terapii jest bezpieczna i jaka jest jej skuteczność. Badania kliniczne mogą również służyć sprawdzeniu nowych metod zapobiegania chorobom. W efekcie prowadzonych badań określone są nowe sposoby zapobiegania, diagnozowania lub leczenia poszczególnych chorób.

Kryteria włączenia do badania klinicznego

Należy pamiętać, że nie każda chętna osoba może zostać włączona do badania klinicznego. Każde badanie ma precyzyjnie określone tzw. kryteria włączenia oraz kryteria wykluczenia. Mówią one, jakie warunki należy spełniać, aby móc być włączonym do badania a jakie czynniki powodują, że w badaniu nie można wziąć udziału. Należy bardzo wyraźnie stwierdzić, że zgodnie z wymaganiami Dobrej Praktyki Klinicznej (GCP) wyłącznie lekarz prowadzący badanie (badacz) jest uprawniony do włączenia uczestnika do badania klinicznego, a więc to on podejmie ostateczną decyzję.

Innowacyjne leczenie chorych

Twoja Przychodnia aktywnie uczestniczy w prowadzeniu badań klinicznych, w których pacjenci mają szansę na otrzymanie innowacyjnych leków, jeszcze niedostępnych w Polsce lub dostępnych, ale niefinansowanych przez NFZ. Badania z jednej strony przyczyniają się do rozwoju wiedzy i poszerzenia puli dostępnych w danej chorobie leków, z drugiej pozwalają na innowacyjne leczenie chorych, którzy nie odpowiedzieli na leczenie standardowe, czy dostępne w ramach systemu publicznej opieki zdrowotnej.